Watomat logo Wyszukaj oferty

Czy fotowoltaika w 2021 roku nadal się opłaca?

12.08.2021

Do dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce przyczyniło się uruchomienie rządowych programów, a przede wszystkim dotacji Mój Prąd, która pozwoliła dziesiątkom tysięcy wnioskodawców na uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż własnych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Czy fotowoltaika będzie się opłacać również w 2021 roku? Od czego zależy opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii? Wyjaśniamy!

 

Fotowoltaika a rosnące ceny prądu

Kluczowy wpływ na opłacalność fotowoltaiki mają ceny prądu, które w ostatnich latach nieustannie rosną. Na początku 2021 r. wprowadzona została kolejna podwyżka pod postacią tzw. opłaty mocowej, która dla statystycznej rodziny oznacza zwiększenie rachunku za prąd o ok. 10 zł. Jeszcze więcej zapłacą przedsiębiorcy, a więc odbiorcy o dużym wolumenie zużycia energii elektrycznej. Jak pokazują liczne prognozy ekonomiczne - to nie koniec wzrostów. 

 

Szybujące ceny prądu, które najlepiej widoczne są na rachunkach, sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę może okazać się doskonałą decyzją. Montaż paneli PV na dachu lub na gruncie to skuteczny sposób nie tylko na obniżenie wysokości opłat, ale również uniezależnienie się od dostawców prądu i podwyżek jego cen. 

 

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021

Na atrakcyjność inwestycji wpływa możliwość uzyskania finansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Programem, który w największym stopniu przyczynił się do promowania odnawialnych źródeł energii w Polsce, jest Mój Prąd. Z poprzednich jego edycji skorzystały dziesiątki tysięcy prosumentów. Pula środków rozeszła się w błyskawicznym tempie, co tylko potwierdza olbrzymie zainteresowanie inwestorów. 

 

Niedawno, bo 1 lipca 2021 r. wystartowała kolejna, trzecia już edycja Mojego Prądu finansowanego ze środków unijnych. Podstawowe założenia programu nie uległy zmianom i z dotacji do fotowoltaiki skorzystają osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby za pomocą instalacji PV o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie w ramach programu otrzymać można za poniesione tzw. koszty kwalifikowane, które obejmują zakup i montaż fotowoltaiki. Na tym dobre informacje się kończą - kwota dofinansowania zmalała z 5000 zł, które wypłacano w poprzednich edycjach, do 3000 zł, jakie można uzyskać w 2021 r.

 

Czy koszty instalacji fotowoltaicznych będą wzrastać w 2021 roku?

Zastanawiając się nad opłacalnością fotowoltaiki w 2021 r. warto wziąć pod uwagę także wzrastające koszty instalacji. Przede wszystkim w górę idą ceny wytworzenia samych paneli fotowoltaicznych, co wynika z podwyżek cen miedzi, krzemu i szkła - materiałów wykorzystywanych do budowy modułów PV. To oznacza, że w kolejnych latach stworzenie przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej może wymagać poniesienia większych wydatków - by ich uniknąć, warto zainwestować w fotowoltaikę już teraz. 

 

Odliczenie fotowoltaiki od podatku

W 2021 roku nadal obowiązuje ulga termomodernizacyjna, skierowana do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Pozwala im ona na odliczenie od dochodu do 53 tysięcy złotych wydatków poniesionych na modernizację budynku poprawiającą jego właściwości energetyczne oraz całkowitą lub częściową wymianę źródła zasilnia, a więc na przykład montaż instalacji fotowoltaicznej. W zależności od progu podatkowego, od poniesionych wydatków można odliczy od 17% do nawet 32% wartości inwestycji.

 

Fotowoltaika w 2021 w kontekście planowanych zmian prawnych

Rozważaniom o inwestycji w fotowoltaikę sprzyjają też planowane zmiany w prawie, dokładnie w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo Energetyczne i Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, które mają dotyczyć rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. 

 

Obecne przepisy pozwalają prosumentom na oddanie nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci i odebranie do 80% oddanej wcześniej energii w okresach obniżonej produkcji (w zależności od mocy posiadanej instalacji PV). Po zmianach, jakie nastąpią 1 stycznia 2022 r., nadwyżki te nie będą odbierane, a sprzedawane podmiotom handlującym energią - po średniej cenie energii z poprzedniego kwartału. Brakującą energię elektryczną właściciele mikroinstalacji będą musieli kupić, co biorąc pod uwagę wysokie ceny prądu, oznacza dodatkowe koszty i wydłużony okres zwrotu zakupu instalacji. 

 

Proponowane rozwiązania z pewnością przyczynią się do wzrostu inwestycji w fotowoltaikę w 2021 r. Osoby, które zdecydują się na instalację PV przed 31 grudnia br. unikną niekorzystnych zmian.

 

Opłacalność fotowoltaiki - potrzebny audyt

Wzrost cen prądu i kosztów paneli PV, kontynuowanie programów dofinansowania i ulg podatkowych oraz planowane zmiany w prawie przemawiają za inwestowaniem w fotowoltaikę. Opłacalność przedsięwzięcia należy jednak rozpatrywać indywidualnie, zlecając audyt fotowoltaiczny. Dzięki niemu dowiemy się, czy zakup i montaż systemu PV zapewni nam realne oszczędności na rachunkach za prąd oraz czy dany budynek i jego lokalizacja spełniają warunki odpowiednie do montażu paneli fotowoltaicznych. To potrzebne, by upewnić się, że instalacja zaspokoi nasze zapotrzebowanie energetyczne. W trakcie audytu zostanie obliczona moc i wielkość planowanej instalacji, co posłuży z kolei do oszacowania kosztów całej inwestycji. 

 

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z serwisu Watomat.pl – największej w Polsce wyszukiwarki rzetelnych instalatorów fotowoltaiki. Z ich pomocą oszacujesz potrzebną moc instalacji PV oraz znajdziesz wykonawców, którzy w preferowanym przez Ciebie terminie przystąpią do wykonania instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Kliknij w poniższy przycisk

 

 Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych