Watomat logo Wyszukaj oferty

Instalacja PV dachowa i naziemna – co wybrać?

19.08.2021

Nieustannie rosnące ceny prądu i zwiększająca się świadomość ekologiczna obywateli sprawiają, że zainteresowanie fotowoltaiką rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Z każdym miesiącem przybywa instalacji PV montowanych na dachu lub na gruncie. Oba rozwiązania montażowe w zakresie fotowoltaiki mają swoje wady i zalety. W poniższym artykule sprawdzamy, kiedy dobrym wyborem będzie fotowoltaika na dachu, a kiedy lepiej sprawdzi się fotowoltaika na gruncie.

 

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Inwestorzy, którzy zamierzają produkować zielony i niemal darmowy prąd z paneli fotowoltaicznych, muszą podjąć szereg decyzji związanych z przedsięwzięciem. Kluczowe są dla nich nie tylko dobór odpowiednich paneli fotowoltaicznych czy dopasowanie mocy i innych parametrów systemu, ale również miejsce montażu. Do wyboru mają oni umiejscowienie fotowoltaiki na dachu lub na działce obok domu.

 

Od lokalizacji instalacji fotowoltaicznej zależeć będzie zarówno jej efektywność, jak też koszt montażu paneli PV oraz zajmowana przez nie powierzchnia. Na etapie wyboru miejsca dla fotowoltaiki, pod uwagę należy wziąć zatem takie aspekty, jak:

 

  • poziom nasłonecznienia i zacienienia terenu,
  • charakterystyka dachu lub działki,
  • aspekty finansowe,
  • preferowana estetyka.

 

Panele fotowoltaiczne na dachu - zalety

Panele fotowoltaiczne na dachu stanowią najczęstszy wybór wśród planujących mikroinstalacje produkujące prąd do zasilania gospodarstwa domowego. Zlokalizowany na dachu system ma wiele zalet, wśród których dla wielu inwestorów kluczowy jest brak ingerencji w przestrzeń mieszkalną. Panele montowane są na nieużywanym dachu - skośnym lub płaskim (dzięki specjalnym, choć generującym dodatkowe koszty wspornikom), bez utraty cennego miejsca wokół budynku.

 

Pod warunkiem odpowiedniego zaprojektowania fotowoltaiki, jej montaż na dachu jest też łatwiejszy i szybszy. Zapewnia przy tym optymalną ekspozycję względem słońca, mającą zasadniczy wpływ na efektywność działania instalacji. Niskie jest również ryzyko zacienienia położonej wysoko instalacji, nawet przez budynki wybudowane w przyszłości. Właściciele instalacji dachowych cenią je ponadto za wysoki poziom estetyki, która doskonale komponuje się z wykończeniem budynku. Sam zlokalizowany na dachu system jest też zabezpieczony przed kradzieżą czy wandalizmem.

 

Panele fotowoltaiczne na dachu - wady

Fotowoltaika dachowa, mimo swojej efektywności i nowoczesnego wyglądu, nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim, możliwość umiejscowienia instalacji na dachu, uzależniona jest od konstrukcji budynku. W przypadku silnie zacienionego dachu lub skierowanego ku stronie północnej tego typu montaż będzie zupełnie nieopłacalny. Pamiętajmy, że optymalne jest skierowanie dachu pod fotowoltaikę w stronę południa i jego nachylenie na poziomie ok. 40 stopni. Tylko takie umiejscowienie paneli PV zapewni nam maksymalny uzysk energii z promieniowania słonecznego.

 

Nie bez znaczenia jest też trudniejszy dostęp do instalacji zlokalizowanej na dachu, który będzie miał znaczenie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac naprawczych. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy sprzątającej.

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie - zalety

Jeśli dach budynku nie zapewnia odpowiednich warunków do montażu instalacji fotowoltaicznej, panele produkujące prąd ze słońca mogą być umieszczone również na gruncie. Takie rozwiązanie jest opłacalne zwłaszcza z powodu znacznie większych możliwości rozmiarowych systemu. Decydując się na fotowoltaikę na gruncie, możemy pozwolić sobie na stworzenie elektrowni słonecznej, zajmującej większą przestrzeń niż miałoby to miejsce na dachu. To przekłada się na większe uzyski energetyczne i generowanie dodatkowych oszczędności. Ze względu na to fotowoltaika na gruncie polecana jest zwłaszcza inwestorom o dużym zapotrzebowaniu na energię, którą pokryć może rozbudowana instalacja.

 

Dodatkowym atutem fotowoltaiki na gruncie jest możliwość swobodnego montażu paneli PV w kierunku południowym i pod odpowiednim kątem - nie ogranicza nas w tej kwestii orientacja dachu czy konstrukcja jego połaci. Korzystne ustawienie paneli jest niezwykle proste do osiągnięcia, co znajduje przełożenie na efektywnym działaniu instalacji. Dodatkową zaletą jest łatwy dostęp do paneli fotowoltaicznych i pozostałych komponentów systemu, który nie wymaga prowadzenia prac na wysokościach.

 

Panele fotowoltaiczne na gruncie - wady

Budowa instalacji fotowoltaicznej na gruncie ma też swoje wady. Z punktu widzenia inwestora najważniejszym z nich jest koszt przedsięwzięcia. Elektrownia słoneczna posadowiona na gruncie jest droższa, co wynika z konieczności zastosowania dodatkowych elementów, takich choćby jak specjalne rusztowania pod panele. Trwałe i solidne zamontowanie instalacji na dobrej jakości gruncie chroni ją przed uszkodzeniem paneli na skutek przewrócenia stelaża.

 

Fotowoltaika gruntowa wymaga również przeznaczenia niezagospodarowanego terenu na jej cele, co ogranicza możliwość korzystania z ogrodu i wpływa na estetykę otoczenia. Umiejscowione na gruncie panele są też podatne na zacienienie przez okoliczne drzewa lub budynki. By instalacja działała wydajnie, dobrze jest zlokalizować ją na otwartym terenie. Minusem fotowoltaiki gruntowej jest dodatkowo jej narażenie na kradzież czy uszkodzenia mechaniczne.

 

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie - co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oba systemy, mające swoje wady i zalety, znajdują zastosowanie w różnych okolicznościach. Dlatego też, podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, warto skorzystać z pomocy specjalistów zajmujących się audytem energetycznym i montażem instalacji PV.

 

Watomat.pl to serwis, w którym pomagamy zainteresowanym fotowoltaiką w stworzeniu wymarzonej instalacji dachowej lub gruntowej. W naszej bazie prezentujemy starannie wyselekcjonowane firmy, które projektują i montują systemy PV idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań inwestorów. Polecani fachowcy oszacują przewidywane koszty oraz perspektywiczne zyski, które można osiągnąć dzięki instalacji zlokalizowanej na dachu lub na gruncie.

 

 Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych