fbpx

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Watomat,

Popularność fotowoltaiki rośnie w Polsce w ekspresowym tempie, na co wpływ mają coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna. Z budową domowej instalacji solarnej wiąże się nieodłącznie pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i czym różnią się one między sobą?

Jak działają i jakie funkcje spełniają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to najbardziej rzucająca się w oczy część instalacji solarnej. Mimo że nie są to wybitnie skomplikowane urządzenia, to jednak mnogość spotykanych wersji i opisujących je parametrów może przyprawić laika o ból głowy. W niniejszym artykule postaramy się uporządkować i usystematyzować wiedzę na te ten temat.

Panel solarny (fotowoltaiczny) to w uproszczeniu osadzony na wspólnej ramie zbiór kilkudziesięciu, zazwyczaj od 48 do 72, połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych o wymiarach ok. 15×15 cm. W skład każdego modułu wchodzi wiele pojedynczych ogniw fotowoltaicznych, których rolą jest konwertowanie energii słonecznej na elektryczną.

Ogniwa zbudowane są z półprzewodników krzemowych. Z powodu różnych technologii pozyskiwania tego pierwiastka można je podzielić na:

  • ogniwa monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • amorficzne.

Każdy typ ogniwa wygląda nieco inaczej, jednak podstawową różnicą między nimi jest  ich sprawność. Są to tzw. ogniwa pierwszej generacji.

Obecnie na potrzeby instalacji domowych wykorzystywane są najczęściej ogniwa polikrystaliczne o sprawności rzędu 12-15%. Jest ona nieco niższa od sprawności ogniw monokrystalicznych (15-17%), jednak różnicę rekompensuje znacznie niższy koszt produkcji. Moduły amorficzne o sprawności 6-10% stosowane są zazwyczaj w niewielkich urządzeniach (kalkulatorach, zegarkach itp.) lub dużych elektrowniach słonecznych.

Nowszym wynalazkiem są ogniwa drugiej generacji, nazywane tez cienkowarstwowymi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zamiast kryształków krzemu wykorzystują jako półprzewodnik cienką warstwę tellurku kadmu lub mieszankę miedzi, indu, galu i selenu. Ogniwa tego typu mogą być bardzo elastyczne, co zdecydowanie ułatwia ich montaż.

W fazie badań i eksperymentów znajduje się trzecia generacja ogniw, zawierających w swojej strukturze syntetyczny barwnik, przypominający roślinny chlorofil. Na chwilę obecną są one jednak drogie, mają niską sprawność (ok. 8%) i stosunkowo krótką żywotność.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Jak widać, rodzajów paneli fotowoltaicznych jest wiele, a będzie zapewne jeszcze więcej. Aby nadmiernie nie komplikować wyboru, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim renomę producenta, oferowany przez niego okres gwarancji, powierzchnię, jaką możemy przeznaczyć na montaż instalacji oraz budżet, którym dysponujemy. W Polsce największą popularnością wciąż cieszą się panele I generacji (mono- i polikrystaliczne), oferujące najlepszy stosunek żywotności i wydajności do ceny.

Wybierając panele solarne, można również kierować się podziałem na klasy cenowe: drogie (premium), średnie i tanie. Opłacalna jest inwestycja w panele drogie lub średnie. Zakup marki premium (SolarWatt, LG, Panasonic) to duży koszt, jednak otrzymamy wydajny i odporny na warunki atmosferyczne produkt, który utrzyma wysoką wydajność przez 25 lat i zwróci się po kilkunastu latach.

Zakup paneli ze średniej półki (Seraphim, Ja Solar, ZN Shine) to rozsądne pieniądze za dobrą jakość, a ewentualny koszt wymiany i tak „nie zje” całego zysku z inwestycji.

Najgorsze co możemy zrobić, to wybrać najtańsze panele, o niskiej jakości i krótkiej żywotności. Z dużym prawdopodobieństwem zepsują się tuż po upływie gwarancji. W takim wypadku każda wizyta ekipy serwisowej to duży koszt i niepotrzebna przerwa w działaniu instalacji.

Pamiętać trzeba też, że najczęściej występującym problemem z panelami fotowoltaicznymi jest ich niefachowa instalacja. Tak więc kluczowym czynnikiem dla osiągnięcia niezawodnej pracy całego systemu będzie zatrudnienie do montażu fachowych instalatorów instalacji fotowoltaicznej, którzy mogą wykazać się doświadczeniem, wykonanymi realizacjami i odpowiednimi certyfikatami.

 


Wyszukaj sprawdzoną ofertę!

 

Podobne artykuły


Watomat,

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost popularności paneli słonecznych. Gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy z całego kraju coraz chętniej wybierają zamianę sieci energetycznej zasilanej paliwami kopalnianymi na odnawialne źródła energii, wspierając przy tym dodatkowo redukcję emisji szkodliwych gazów w czasie globalnej zmiany klimatu. Czy założenie instalacji fotowoltaicznej może przynieść korzyści także i dla Ciebie?…

Watomat,

Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej w domu

Z danych Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) za 2019 rok wynika, że średnio instalacja fotowoltaiczna zainstalowana w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. Dla większości osób jest to dość duży wydatek. Istnieje jednak kilka możliwości, aby inwestycja nie nadszarpnęła naszego budżetu, a jednak została sfinalizowana.…

Watomat,

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Popularność fotowoltaiki rośnie w Polsce w ekspresowym tempie, na co wpływ mają coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna. Z budową domowej instalacji solarnej wiąże się nieodłącznie pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i czym różnią się one między sobą?…

Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony, akceptujesz Politykę Prywatności.

Akceptuję