Watomat logo Wyszukaj oferty

Pożary fotowoltaiki – co musisz o tym wiedzieć?

26.08.2021

Boom na fotowoltaikę trwa w najlepsze. Z każdym miesiącem przybywa instalacji PV montowanych na dachach i gruntach, które produkując czystą energię ze słońca, pozwalają inwestorom na obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od jego dostawców. W kwestii bezpieczeństwa inwestycji obawy budzą możliwe pożary fotowoltaiki. Jak często występują? Czym mogą być spowodowane? Czy i jak można im zapobiec? Wyjaśniamy!

 

Czy instalacja fotowoltaiczna może się zapalić?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest kluczowa z perspektywy posiadaczy fotowoltaiki, a również osób zainteresowanych inwestycją w OZE w celu produkcji niemal darmowego prądu ze słońca. Jednak uspokajamy - choć panele fotowoltaiczne mogą się zapalić, to sam fakt ich zainstalowania - przede wszystkim na dachu, a opcjonalnie na gruncie - nie zwiększa ryzyka wystąpienia pożaru.

 

Ryzyko pożaru fotowoltaiki - co mówią statystyki?

Zdaniem ekspertów z branży, instalacje fotowoltaiczne nie są bardziej narażone na samozapłon niż inne sprzęty elektroniczne. Potwierdzają to również dane - choć brak szczegółowych statystyk, to roczna liczba pożarów wywołanych fotowoltaiką szacowana jest na kilkaset. Dokładne liczby różnią się w zależności od kraju i obowiązującej w nim sytuacji prawnej OZE. Tam, gdzie brak jest szczegółowych regulacji, wskazania (i potencjalne ryzyko) są większe.

 

Ciekawych wniosków w temacie pożarów fotowoltaiki dostarczają też badania przeprowadzone w 2015 roku w Niemczech przez TÜV Rheinland i Instytut Systemów Energetyki Słonecznej im. Fraunhofera. Analiza 1,3 mln instalacji PV wykazała, że zaledwie 0,02% pożarów budynków w nie wyposażonych było spowodowane bezpośrednio instalacją fotowoltaiczną.

 

Pożary fotowoltaiki w Polsce - czy to naprawdę palący problem?

Fotowoltaika cieszy się w ostatnich latach niezwykłą popularnością - przybywa zwłaszcza przydomowych mikroinstalacji produkujących prąd ze słońca. Jak wynika z danych przedstawionych na koniec czerwca 2021 r., łączna moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła już 5,3 MW. Do wzrostu zainteresowania instalacjami PV przyczyniają się spadające koszty inwestycji oraz programy dotacji i ulgi przewidziane dla właścicieli fotowoltaiki.

 

Rosnąca w błyskawicznym tempie liczba instalacji fotowoltaicznych, często montowanych niedbale i po kosztach przez niewyspecjalizowane firmy, może przyczynić się do wzrostu liczby samozapłonów paneli fotowoltaicznych. Alarmującym procederem jest zwłaszcza dezaktywowanie wbudowanych zabezpieczeń chroniących przed samozapłonem paneli. W ograniczeniu potencjalnego ryzyka pożarów wywołanych przez mikroinstalacje pomóc mogłoby ich monitorowanie i prowadzenie oficjalnych statystyk, na które przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

 

Czym może być spowodowany samozapłon paneli fotowoltaicznych?

Zagrożenie pożarowe fotowoltaiki to realne, choć mało prawdopodobne zagrożenie. Decydując się jednak na montaż paneli fotowoltaicznych, warto wiedzieć, jakie zagrożenia ze sobą niosą. Do samozapłonu paneli fotowoltaicznych mogą doprowadzić zarówno niemożliwe do wyeliminowania czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowania atmosferyczne oraz łatwe do wykluczenia błędy ludzkie i awarie komponentów. Najczęstszymi przyczynami pożarów fotowoltaiki są błędy projektowe, nieprawidłowości montażowe oraz awarie urządzeń.

 

Fachowy montaż fotowoltaiki, czyli jak zminimalizować ryzyko zapłonu paneli?

Jedną z głównych przyczyn odnotowywanych pożarów fotowoltaiki jest niewłaściwy montaż paneli fotowoltaicznych, który podyktowany jest brakiem doświadczenia firm świadczących usługi w tym zakresie. Inwestorzy, dla których inwestycja w instalację PV stanowi nie lada wydatek, często poszukują oszczędności właśnie na etapie montażu. A to może odbić się negatywnie na bezpieczeństwie przeciwpożarowym przedsięwzięcia.

 

Dlatego też najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka pożaru fotowoltaiki jest zlecenie montażu doświadczonemu, certyfikowanemu i rekomendowanemu instalatorowi systemów PV. Po wykonanym montażu konieczne jest też przeprowadzenie pomiarów zgodnie z normą PN-EN 62446 i wydanie inwestorowi protokołu potwierdzającego zgodność instalacji z przepisami. Brak dokumentu może w razie pożaru skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

 

Naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom inwestorów ceniących bezpieczeństwo wychodzi nasza wyszukiwarka firm fotowoltaicznych Watomat.pl. To baza rzetelnych i sprawdzonych instalatorów fotowoltaiki z całej Polski - współpracujemy wyłącznie ze specjalistami przestrzegającymi procedur w zakresie bezpieczeństwa pożarowego PV.

 

Jak jeszcze dbać o bezpieczeństwo pożarowe fotowoltaiki?

Zakup wysokiej jakości elementów instalacji, a zwłaszcza paneli fotowoltaicznych i falownika to kolejny środek zapobiegawczy, który może zapewnić inwestorowi maksymalne bezpieczeństwo systemu. Nie zapominajmy również o konieczności systematycznego serwisowania fotowoltaiki, która działa w warunkach wysokiego napięcia i zmiennych temperatur. Regularne przeglądy nie tylko redukują ryzyko samozapłonu paneli fotowoltaicznych, ale również zapewniają efektywną pracę instalacji PV.

 

Czy panele fotowoltaiczne są zatem bezpieczne?

Tak, niemal we wszystkich przypadkach panele fotowoltaiczne są bezpieczne. Pożary paneli, chociaż możliwe, to występują niezwykle rzadko. Większego zagrożenia niż inne typowe elektryczne urządzenia domowe nie stanowią przede wszystkim właściwie zainstalowane i konserwowane systemy produkujące energię z promieniowania słonecznego. Stosując więc kilka prostych zasad, można zminimalizować niemal do zera i tak niewielkie ryzyko wystąpienia samozapłonu instalacji fotowoltaicznej.

 

 

 Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych