fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

Watomat,

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną?

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost popularności paneli słonecznych. Gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy z całego kraju coraz chętniej wybierają zamianę sieci energetycznej zasilanej paliwami kopalnianymi na odnawialne źródła energii, wspierając przy tym dodatkowo redukcję emisji szkodliwych gazów w czasie globalnej zmiany klimatu. Czy założenie instalacji fotowoltaicznej może przynieść korzyści także i dla Ciebie? Zdecydowanie tak!

Podstawową zasadą działania fotowoltaiki jest zamiana energii słonecznej na energię elektryczną. Nie różni się ona niczym od tej, która płynie powszechnie w domowych gniazdkach i co ważne, jest darmowa, a jej zasoby praktycznie nieograniczone. Jak bowiem wskazują szacunki, w ciągu doby Słońce jest w stanie dostarczyć na Ziemię tyle energii, ile ludziom wystarczyłoby do zaspokojenia potrzeb energetycznych przez blisko 25 lat. Choć popularność tego typu rozwiązań stale rośnie, to jednak nadal energia słoneczna nie jest wykorzystywana na aż tak dużą skalę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby bliżej przyjrzeć się temu tematowi i już teraz zacząć wykorzystywać alternatywne formy pozyskania energii we własnym domu.

Jakie korzyści osiągniesz instalując fotowoltaikę?

 1. Darmowy prąd dla domu

Czy wiesz, że płacąc z prąd, w istocie pokrywasz szereg innych opłat? Rachunek poza kwotą za zużytą energię zawiera także opłaty stałe takie jak koszty przesyłu, opłata jakościowa, marża dystrybutora czy dodatki do energii czynnej, które zawierają w sobie wszystkie dodatkowe koszty, których wysokość zależny od ilości zużytej przez nas energii elektrycznej. Do tego należy także doliczyć akcyzę w wysokości 1% oraz VAT 23%.

Osoby, które zdecydują się na założenie instalacji fotowoltaicznej, są w stanie obniżyć dotychczas płacone rachunki za prąd do poziomu 10-30 PLN. Dlaczego? Ponieważ jako prosument (prosument = producent + konsument) ponosisz tylko koszty stałe. Gwarantuje to stosunkowo szybki okres zwrotu z poniesionej inwestycji, a co za tym idzie – możemy przewidywać, że założona instalacja fotowoltaiczna szybko zacznie generować zyski.

 1. Obniżka rachunków

Jedną z kluczowych zalet instalacji fotowoltaicznej jest fakt, że skutkuje ona obniżeniem rachunków za energię, co w obliczu wzrastających cen prądu jest optymistycznym scenariuszem. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że opłaty za energię elektryczną w marcu 2020 roku wzrosły o 13,2% w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku. Ma to związek z nowymi, wyższymi taryfami na sprzedaż energii, które wprowadzili kontrolowani przez państwo sprzedawcy, czyli Enea, Energa, PGE Obrót oraz Tauron. Dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes think tanku Forum Energii podwyżki cen energii tłumaczy następująco: „Przyczyn wzrostu cen jest kilka. Wpłynął na to przede wszystkim wzrost opłat emisji CO2 oraz wyższe ceny węgla. Dodatkowo energia wytwarzana w naszych elektrowniach jest relatywnie droga, bo mamy stare jednostki wytwórcze, a na rynku panuje niewielka konkurencja. W ostatnich latach doszło do koncentracji rynku, wiele firm się wycofało, a dominującą pozycję ma PGE”.

Wymienione czynniki dają więc nam jasny sygnał, że w perspektywie najbliższych lat nie można liczyć na obniżki cen prądu. Jedynym więc wyjściem z sytuacji jest inwestycja w odnawialne źródła energii – instalacje fotowoltaiczne.

 1. Stosunkowo krótki okres zwrotu inwestycji

Instalacja fotowoltaiczna odpowiednio dobrana do naszych potrzeb i możliwości oraz poprawnie zamontowana cieszy się żywotnością nawet przez 25 lat. W okresie tym zakłada się sprawność instalacji na poziomie 95% zaraz po montażu oraz średnio 80% na koniec okresu gwarancyjnego. Należy przy tym dodać, że gwarancja zwykle wydawana jest na 25 lat. Co ważne, panele pobierają energię słoneczną przez cały rok (z niewielkim spadkiem w okresie zimowym). Zakładając więc montaż instalacji o mocy 5 kWp, szacowany zwrot z inwestycji wynosić powinien od 6 do 10 lat, ze średnią w okolicy 7,5 roku. Podejmij więc już dziś decyzję o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej i zapomnij zupełnie o problemie rosnących cen prądu!

 1. Proekologiczne wartości

Rozpatrując założenie instalacji fotowoltaicznej, nie można także pominąć aspektu proekologicznego. Fotowoltaika przynosi szereg korzyści dla środowiska, gdyż działa wyłącznie w oparciu o odnawialne źródło energii, czyli promieniowanie słoneczne. Do produkcji energii panele fotowoltaiczne nie potrzebują żadnych paliw kopalnych, więc nie emitują dwutlenku węgla czy innego rodzaju gazów szkodliwych dla atmosfery i naszej planety. Z tego względu prąd pozyskiwany z instalacji fotowoltaicznej nazywany jest czystą energią elektryczną. Należy także podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne nie generują opadów, z którymi mamy coraz większy problem. Ich cykl życia szacowany jest na 25-30 lat, więc przez ćwierć wieku nie stanowią zagrożenia dla gleby, wód czy powietrza. Dodatkowo, jeśli wykorzystamy pozyskaną ze słońca energię do ogrzania domu i zrezygnujemy z zakupu węgla, to przyczynimy się do poprawy domowego budżetu (koszt węgla), ale także do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

 1. Uzyskanie statusu prosumenta

Kolejną korzyścią płynącą z założenia instalacji fotowoltaicznej jest posiadanie statusu prosumenta, czyli osoby, która jest jednocześnie zaangażowana w proces tworzenia danego produktu, jak i jego konsumpcję. Zgodnie z zapisami Ustawy z 19 lipca 2019 roku o odnawialnych źródłach energii prosument to „odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej”. Prosumentami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. W przypadku tych drugich zachodzi jednak warunek, że prosumentem nie może być elektrownia, ani główny profil działalności takiej firmy nie może skupiać się na produkcji energii.

Jakie korzyści czerpie prosument z instalacji fotowoltaicznej? Może oddać nadmiar wyprodukowanej energii do sieci energetycznej, skąd może ją następnie odebrać w 80%, w ciągu całego roku rozliczeniowego (70% w wypadku instalacji powyżej 10kW). Skąd biorą się owe nadwyżki? Panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować najwięcej prądu w ciągu dnia i latem. Z kolei my pobieramy energię elektryczną głównie wieczorem oraz w okresie zimowym – gdy dni są coraz krótsze czy też musimy ogrzewać mieszkanie. Wobec tego zdarza się, że część z wyprodukowanej energii jest nadwyżką, która oddajemy do sieci energetycznej. Na koniec roku ilość energii pobranej i oddanej jest podliczana i przy dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej powinniśmy wyjść w tych kalkulacjach mniej więcej na zero. Warto także do dodać, że prosument to także nazwa programu dofinansowań na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, który organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według udostępnionych danych program ten ma obowiązywać do 2022 roku, jednak umowy będzie można zawierać tylko do końca 2020 roku. Z tego względu warto już dziś bliżej przyjrzeć się zasadom naboru wniosków.


Wyszukaj najlepszą dla siebie ofertę instalacji fotowoltaicznej

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku głównych elementów. Wśród nich znajdują się panele słoneczne, inwerter, konstrukcja nośna oraz okablowanie. Pokrótce omówimy każdy z nich. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę, na co zwrócić uwagę, wybierając poszczególne elementy instalacji.

Panele słoneczne

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. To dzięki nim możemy pobierać energię słoneczną i zamieniać ją w energię elektryczną. Budowa każdego panelu bazuje na szeregowo połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych. W zależności od typu tych ogniw panele fotowoltaiczne dzieli się na dwie grupy:

 • monokrystaliczne,
 • polikrystaliczne.

Które z nich wybrać? Zdaniem ekspertów panele monokrystaliczne są wstanie osiągnąć wyższy poziom mocy przy pełnym nasłonecznieniu. Z kolei panele polikrystaliczne lepiej radzą sobie, gdy niebo jest zachmurzone. Ciężko jednak przesądzać i przewidywać pogodę. Wybierając jeden z tych dwóch rodzajów, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na renomę producenta oraz cenę. W praktyce bowiem często okazuje się, że co tanie, to drogie. Jeśli zależy nam, by zamontowana na naszym dachu instalacja fotowoltaiczna wytrzymała przynajmniej 25 lat, warto celować przynajmniej w średnią półkę cenową.

Wśród czołowych producentów paneli słonecznych wymienia się marki takie jak Selfa, Bruk-bet, JA Solar, LONGi, QCells, ZNShine, Sharp, Jinko, Trina Solar, Seraphim czy First Solar. Jakość oferowanych przez nich produktów przekłada się na długość gwarancji, która średnio wynosi 10-12 lat.

Dłuższą, 25-letnią gwarancję, oferują natomiast marki premium, do których zaliczają się LG, SolarWatt, REC, Panasonic czy SunPower.

Nasz subiektywny ranking producentów przedstawia się następująco:

Inwerter (falownik)

Kolejnym kluczowym elementem tworzącym instalację fotowoltaiczną jest inwerter, znany także pod nazwą falownika. Jest to „mózg” całej instalacji ‒ to on kieruje jej pracą i przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym, który można wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w domu. Standardowe falowniki mają wielkość walizki i są montowane na ścianie. Z kolei mikroinwerter ma rozmiar książki i może być zamontowany bezpośrednio pod panelem. Co ważne, nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i poprzez dedykowaną aplikację monitorować działanie całej instalacji fotowoltaicznej z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie.

Dokonując wyboru falownika, nie radzimy oszczędzać. Jeśli on przestanie działać, to także cała instalacja nie będzie spełniać założonych funkcji. Dobrym rozwiązaniem jest więc nawet zakup inwertera klasy premium i zestawienie go z nieco tańszymi pozostałymi elementami fotowoltaicznymi.

Wśród polecanych producentów inwerterów znajdują się takie marki jak Fronius, Huawei, SMA Solar, Growatt, SolarEdge, Sofar Solar. Nasz subiektywny ranking wspomnianych producentów przedstawia się następująco:

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Poza panelami oraz falownikiem istotną rolę w instalacji fotowoltaicznej odgrywają przewody łączeniowe oraz konstrukcja montażowa. Przy wyborze przewodów należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby były one przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju, który powinien być odpowiednio dobrany do mocy instalacji. Przewody powinny być odporne na działanie promieni UV oraz na działanie czynników atmosferycznych. Montując instalację fotowoltaiczną, nie można zapomnieć również o odpowiednim zabezpieczeniu kabli zarówno po stronie prądu stałego, jak i prądu zmiennego. W przypadku wystąpienia przepięcia zyskamy pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej oraz obwodów w naszym budynku. To z kolei zabezpiecza także i nasz budżet.

Kolejnym ważnym elementem wchodzącym w skład instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja montażowa, na której panele słoneczne będą mocowane na dachu czy też na gruncie. W tej kwestii czołowym producentem jest marka Corab, choć istnieje także szereg innych dostawców. Konstrukcja montażowa może być wykonana z ocynkowanej stali, stali nierdzewnej lub z aluminium. Oczywiście ostatni z wymienionych materiałów będzie najdroższy, a stal ocynkowana najtańsza. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona podatna na rdzę. Zalecamy zawsze wybierać certyfikowane systemy montażowe, które dadzą nam gwarancję, że instalacja fotowoltaiczna nie spadnie, nie zrobi nikomu krzywdy, a w czasie porywistego wiatru czy obciążona śniegiem, pozostanie na swoim miejscu.

Dlaczego dobry instalator jest tak ważny?

Wybór instalatora fotowoltaiki wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Wraz ze wzrostem popularności paneli słonecznych oraz pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca na rynku pojawiło się wielu „specjalistów” wietrzących okazję do łatwego zarobku.

Przy wyborze najlepszego instalatora kieruj się jego doświadczeniem oraz renomą. Zapytaj także o wykonane realizacje. Wówczas przekonasz się, czy dotychczas zamontowane instalacje fotowoltaiczne usatysfakcjonowały innych klientów i czy zostały zamontowane poprawnie, bez uszkodzenia dachu i z nastawieniem na maksymalizację ich wydajności.

Polecamy także skontaktować się z kilkoma instalatorami świadczącymi usługi montażu w Twojej okolicy. Warto zapytać ich o producentów, z którymi współpracują, jaki okres gwarancji obejmuje wykonana przez nich instalacja, jak i poszczególne jej elementy. Warto także omówić kwestie obsługi posprzedażowej. W przypadku wystąpienia usterek to właśnie instalator będzie pierwszą linią kontaktu oraz wsparciem w ustaleniu zakresu prac naprawczych.

Pamiętaj, że źle wykonana instalacja fotowoltaiczna to dla producentów okazja do odmowy napraw w ramach gwarancji. Z kolei źle dobrane moduły instalacji mogą negatywnie wpłynąć na jej wydajność, a tym samym wydłużyć okres zwrotu z poniesionej inwestycji i stać się przyczyną niepotrzebnych kosztów dla Ciebie.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak dobrać ją do naszych potrzeb?

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dobrana do naszego rocznego zużycia energii elektrycznej. Mając wiedzę o zużyciu, unikniemy tzw. przewymiarowania instalacji PV i związanej z tym faktem konieczności oddania nadwyżek energii do sieci. Warto przy tym podkreślić, że niedoszacowanie mocy instalacji nie wiąże się z obniżeniem rentowności inwestycji.

Trzeba bowiem pamiętać, że od 1 lipca 2016 roku funkcjonuje w naszym kraju system rozliczenia energii przez prosumentów w bilansach rocznych. Zakłada on, że za każdy 1 kWh energii wprowadzony do sieci można odebrać 0,8 kWh energii, jeśli posiadamy instalację o mocy do 10 kWp. W przypadku instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp, za każdy 1kWh oddany do sieci, możemy odebrać 0,7 kWh energii. W Ustawie nie przewidziano natomiast zupełnie możliwości odsprzedaży nadwyżek energii elektrycznej przez osoby prywatne. Mogą je sprzedawać jedynie firmy, pod warunkiem, że nie decydują się na rozliczenie w bilansach rocznych.

Optymalnie ulokowana instalacja w polskich warunkach klimatycznych może wyprodukować rocznie nieco ponad 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Ważny jest przy tym kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia oraz kierunek ekspozycji. Jeśli przykładowo zużywamy w skali roku 4000 kWh energii elektrycznej, powinniśmy wybrać instalację o mocy od 4,5 do 5,5 kWp. Są to jednak poglądowe i mocno uśrednione dane. Ostateczny wybór mocy instalacji fotowoltaicznej powinien nastąpić po konsultacji z doświadczonym instalatorem. Na bazie zdobytego doświadczenia, znajomości wydajności poszczególnych komponentów instalacji oraz wiedzy o dotychczasowym zużyciu energii przez Twoje gospodarstwo domowe, będzie on w stanie zaproponować indywidualnie dobrane rozwiązanie.

Czy miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie?

Odpowiedź na powyżej postawione pytanie jest jednoznaczna – TAK. Jeśli miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej ma być dach, najlepiej jest wybrać połać o kierunku najbliższym południowego, który cechuje się największym nasłonecznieniem. Z kolei kąt nachylenia paneli słonecznych powinien wahać się w przedziale od 10 do 45 stopni. W takiej konfiguracji osiągniemy najwyższą wydajność instalacji. Jeśli nie dysponujemy dachem spadzistym, to panele słoneczne są wówczas montowane na specjalnych stelażach korygujących ich nachylenie.

Miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej może być też:

 • grunt – wówczas wykorzystuje się specjalne, wolnostojące stelaże wbijane się w podłoże;
 • betonowe płyty – w takiej opcji konstrukcja montażowa jest przykręcana do betonowych płyt umocowanych w gruncie.

Po jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę się nam zwróci?

Odpowiednio dobrana pod względem parametrów instalacja fotowoltaiczna powinna się nam zwrócić w ciągu 6-10 lat. Jest to jednak uśredniona wartość, która zależy od kilku czynników. Wśród kluczowych znajdują się:

 • Ceny prądu – im wyższa cena energii elektrycznej, tym szybciej zwróci się fotowoltaika,
 • Koszty inwestycyjne – im wyższe, tym dłuższy okres zwrotu,
 • Dostępność usług – wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących tego typu usługi – im ich więcej, tym niższego kosztu wykonania montażu instalacji można się spodziewać,
 • Otrzymane dotacje – uzyskane z programów dotacyjnych wsparcie obniża koszty całej inwestycji, a tym samym skraca okres zwrotu.

Opłacalność inwestycji w instalacje fotowoltaiczne nie należy rozpatrywać jedynie w kontekście wyliczenia, po ilu latach się ona zwróci. Ważne jest również oszacowanie zysków po 25 latach.

Sposoby finansowania instalacja fotowoltaicznej

Istnieje kilka sposobów finansowania montażu instalacji fotowoltaicznej. Poza oczywistą formą płatności gotówką, pochodzącą ze środków własnych, możemy także rozważyć zaciągnięcie kredytu bankowego czy skorzystanie z dotacji. Obecnie na rynku mamy wiele ciekawych ofert kredytów pochodzących z powszechnie znanych banków takich jak PKO BP, BOŚ, ING bank Śląski, PNB Paribas, Alior Bank, Santander Consumer Bank czy niektóre SKOKI lub Banki Spółdzielcze. Kredyty skierowane do osób, które chcą zakupić instalację fotowoltaiczną, z reguły różnią się od typowych pożyczek i udzielane są na preferencyjnych warunkach.

Trzeba także wiedzieć, że wraz z początkiem 2019 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca odliczenie od podatku kwoty wydanej na instalację fotowoltaiczną wraz z usługą montażu. Odliczeniu nie podlegają elementy, których zakup został pokryty z dotacji lub te zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Osoba ubiegająca się o odliczenie musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (budynku mieszkalnego jednorodzinnego), na którym instalacja została zamontowana, a całkowita kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 PLN.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się także o leasing, o ile moc instalacji fotowoltaicznej nie przekracza 50 KWp. O tę formę finansowania inwestycji można ubiegać się zarówno w komercyjnych bankach (PKO BP, Millenium Leasing, Santander Leasing), jak i w instytucjach finansowych (MBR Leasing, EFL czy Leason).

Z racji ważności tematu korzystania z odnawialnych źródeł energii, możemy także liczyć na wsparcie Unii Europejskiej. Oferowane ulgi oraz dotacje zachęcają do składania wniosków, jednak dopełnienie formalności oraz zasady podziału i przyznawania środków często nie są do końca jasne. Dotacje w ramach funduszy UE znajdują się w specjalnie dedykowanych do tego programach unijnych RPO poszczególnych województw. Są one cyklicznie ogłaszane w ramach prowadzonych konkursów. Wsparcia można szukać także w gminach, które biorą udział w ogólnopolskim programie eliminacji gazów cieplarnianych. Wsparcie ze środków unijnych oferuje również Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej czy ogólnopolski program „Czyste powietrze”. Dotacje pozyskać można także z rządowego programu „Mój Prąd” oraz starać się o tak zwaną „ulgę termoizolacyjną”.

Mamy nadzieję, że zawarte w tym mini poradniku informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej, w wyborze najlepszych komponentów systemu oraz niezawodnego instalatora. Pamiętaj, że w naszym serwisie znajdziesz samych zweryfikowanych dostawców usług, którzy zapewniają kompleksową i fachową obsługę montażu i utrzymania w dobrym stanie instalacji fotowoltaicznej.

Podobne artykuły


Watomat,

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost popularności paneli słonecznych. Gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy z całego kraju coraz chętniej wybierają zamianę sieci energetycznej zasilanej paliwami kopalnianymi na odnawialne źródła energii, wspierając przy tym dodatkowo redukcję emisji szkodliwych gazów w czasie globalnej zmiany klimatu. Czy założenie instalacji fotowoltaicznej może przynieść korzyści także i dla Ciebie?…

Watomat,

Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej w domu

Z danych Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) za 2019 rok wynika, że średnio instalacja fotowoltaiczna zainstalowana w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. Dla większości osób jest to dość duży wydatek. Istnieje jednak kilka możliwości, aby inwestycja nie nadszarpnęła naszego budżetu, a jednak została sfinalizowana.…

Watomat,

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Popularność fotowoltaiki rośnie w Polsce w ekspresowym tempie, na co wpływ mają coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna. Z budową domowej instalacji solarnej wiąże się nieodłącznie pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i czym różnią się one między sobą?…

Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony, akceptujesz Politykę Prywatności.

Akceptuję