fbpx

Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej w domu

Watomat,

Z danych Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) za 2019 rok wynika, że średnio instalacja fotowoltaiczna zainstalowana w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. Dla większości osób jest to dość duży wydatek. Istnieje jednak kilka możliwości, aby inwestycja nie nadszarpnęła naszego budżetu, a jednak została sfinalizowana. Jakie to możliwości? Przeczytacie o nich w poniższym artykule.

Metody finansowania montażu instalacji fotowoltaicznej

Sposobów na sfinansowanie zakupu i montażu własnej elektrowni słonecznej jest kilka. Można to zrobić gotówką pochodzącą z własnych źródeł, za pomocą kredytu bankowego, leasingu, a także wykorzystując różnego typu dotacje.

Bezpośrednie opłacenie instalacji fotowoltaicznej z własnego konta to metoda najszybsza, niegenerująca długotrwałych zobowiązań wobec banku lub firmy leasingowej. Jednorazowy wydatek zwróci się zazwyczaj w ciągu 6-9 lat. Następne kilkanaście lat działania instalacji (której żywotność zazwyczaj wynosi około 25 lat) to już czysty zysk. W przypadku firmy możemy dodatkowo skorzystać z odliczenia VAT-u z otrzymanej faktury, a kwotę netto „wrzucić” w koszty prowadzonej działalności.

Kredyt na fotowoltaikę

Rosnąca popularność instalacji solarnych sprawiła, że zainteresowały się nimi także banki. Nisko oprocentowane kredyty i pożyczki oferują osobom prywatnym i firmom m.in. PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, ING Bank Śląski, PNB Paribas, Alior Bank, Santander, jak również część SKOK-ów i banków spółdzielczych. Dodatkowym atutem jest tutaj brak konieczności zdobywania różnego rodzaju pozwoleń i certyfikatów, jak ma to miejsce w przypadku elektrowni wiatrowych.

Panele słoneczne w leasingu

Leasing jest kolejną formą finansowania instalacji o mocy nieprzekraczającej 50 kWp. W tym przypadku oferta skierowana jest jednak do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Podstawową zaletą leasingu jest fakt, że zyski widoczne są od samego początku. Płacone raty leasingowe pokrywane są z oszczędności na rachunkach za prąd. Dodatkowo, można je wliczyć w koszty działalności gospodarczej, obniżając tym samym należne podatki. Całkowity koszt czteroletniego leasingu wynosi ok. 110% wartości inwestycji. Usługę tego typu oferują m.in. PKO BP, Millenium Leasing, Santander Leasing oraz instytucje finansowe, takie jak: MBR Leasing, EFL, Leason.

Dotacje i ulgi na fotowoltaikę

Nacisk na upowszechnianie technologii proekologicznych sprawia, że na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej można otrzymać szereg różnego typu ulg i dotacji. Wśród rozwiązań dostępnych w Polsce warto wymienić przede wszystkim:

  • Dotacje unijne wspierające gospodarkę niskoemisyjną, dostępne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) dla danego województwa. Mają one charakter procentowy (40-85%) lub kwotowy.
  • Program „Czyste Powietrze” wspierający wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych (od 1 stycznia 2020 roku nie obejmuje on jednak nowych budynków). Na realizację instalacji fotowoltaicznej możemy dostać maksymalnie 30 tysięcy złotych.
  • „Mój Prąd”, czyli rządowy program wsparcia dla pierwszych 200 tysięcy nowych prosumentów. Indywidualni inwestorzy mogą ubiegać się o dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na budowę instalacji fotowoltaicznej. Program nie może być jednak łączony z programami unijnymi (również gminnymi), np. „Czyste Powietrze”.
  • Ulga termomodernizacyjna, umożliwiająca odliczenia kosztów instalacji od podstawy opodatkowania (maksymalnie 53 tysiące złotych w ciągu 6 lat). Nie można do niej wliczać kosztów finansowanych ze środków WFOŚiGW, funduszy wojewódzkich i gminnych lub zwróconych podatnikowi w jakieś innej formie.

Podejmując decyzję o ubieganiu się o dotację, należy brać pod uwagę fakt, że w przypadku większości programów do składanego wniosku trzeba będzie dołączyć projekt instalacji oraz biznesplan. Instalacje o mocy powyżej 40 kW wymagają dodatkowo pozwolenia na budowę, którego uzyskanie jest dosyć czasochłonne.

Warto też pamiętać, że dotacje poza unijne funkcjonują w sposób ciągły, natomiast programy tylko do czasu wyczerpania przeznaczonych na nie środków.

Podobne artykuły


Watomat,

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost popularności paneli słonecznych. Gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy z całego kraju coraz chętniej wybierają zamianę sieci energetycznej zasilanej paliwami kopalnianymi na odnawialne źródła energii, wspierając przy tym dodatkowo redukcję emisji szkodliwych gazów w czasie globalnej zmiany klimatu. Czy założenie instalacji fotowoltaicznej może przynieść korzyści także i dla Ciebie?…

Watomat,

Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej w domu

Z danych Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) za 2019 rok wynika, że średnio instalacja fotowoltaiczna zainstalowana w polskim domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł. Dla większości osób jest to dość duży wydatek. Istnieje jednak kilka możliwości, aby inwestycja nie nadszarpnęła naszego budżetu, a jednak została sfinalizowana.…

Watomat,

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Popularność fotowoltaiki rośnie w Polsce w ekspresowym tempie, na co wpływ mają coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz rosnąca świadomość ekologiczna. Z budową domowej instalacji solarnej wiąże się nieodłącznie pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać i czym różnią się one między sobą?…

Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony, akceptujesz Politykę Prywatności.

Akceptuję